JEDNODENNÍ PROTESTNÍ STÁVKA

Vážení rodiče,

chceme Vás informovat o důvodech našich protestů, to je o důvodech, které nás přiměly vyhlásit na 4. 12. 2007 jednodenní protestní stávku.

Především je to náš nesouhlas se záměrem vlády snižovat výdaje na školství, nesouhlas se snahou státu převést zodpovědnost za financování některých služeb poskytovaných v oblasti regionálního školství a doposud garantovaných státem (učební pomůcky, učebnice, další vzdělávání?) na zřizovatele, resp. na Vás, rodiče. Nesouhlasíme také se snížením reálných platů ve školství jako s důsledkem navrhovaného rozpočtu. Takový přístup si zaměstnanci školství jistě nezaslouží.

V návrhu rozpočtu pro regionální školství ? tzn. pro mateřské, základní a střední školy na rok 2008 není v položce ostatní běžné výdaje ? pořízení učebnic, učebních pomůcek, výtvarného materiálu, vybavení škol, ale i na další vzdělávání pedagogických pracovníků zohledněno zdražování v příštím roce.

Naopak rozpočet pro rok 2008 je oproti letošnímu v této položce ještě snížen. A jaký to bude mít dopad?

Již v současné době se většina škol potýká s nedostatkem finančních prostředků a s problémy, jak finančně zabezpečit učebnice a učební pomůcky pro své žáky. Chybějící finanční prostředky budou muset školy vyžadovat na svém zřizovateli, popřípadě na Vás, rodičích.

Naším základním cílem je zlepšení podmínek vzdělávání pro všechny děti, aniž by se tato snaha výrazně dotkla Vašich rodinných rozpočtů. Na naše návrhy vláda reaguje argumentem o úbytku žáků ve školách. Vy sami však nejlépe víte, že pokud ve škole, třídě, ubudou dva až čtyři žáci, na finančních potřebách to reálně nic nemění. Není proto možné akceptovat představu o mechanickém snižování nákladů na školách podle úbytku počtu žáků.

Jsme si vědomi toho, že některým z Vás se tím, že 4. 12. 2007 nebudou otevřeny školy a školská zařízení, zkomplikuje situace. Ale pokud teď nedáme najevo nesouhlas s přístupem vlády a nebudeme požadovat navýšení finančních prostředků do regionálního školství, v příštím roce již bude pozdě. Zabraňme ještě horším komplikacím v nedaleké budoucnosti. Jejich tíhu by nesly Vaše děti.

Děkuji Vám za pochopení.

Mgr. František D o b š í k